ERMUKO XIX. XAKE TORNEOA.
(2014ko uztailaren
20an jokatua, Ermuan).
(ADISKIDETASUNAREN
TALDEEN 2014ko ZIRKUITURAKO BALIAGARRIA).
Ermuko XIX.
Xake Torneoa igandean jokatu zen, 5 minutuko partida azkarretan, 6 talderekin.
AZKENEKO
SAILKAPENA.
1)
Abadiño (Bizkaia, Euskal Herria) – 33’5
puntu.
2)
Ermua (Bizkaia, Euskal Herria) – 24’5 puntu.
3)
Azkoitia (Gipuzkoa, Euskal Herria) – 23’5 puntu.
4) Itsas Zaldunak (Santurtzi, Bizkaia, Euskal Herria) – 22
puntu.
5) Abadiño 2 (Bizkaia, Euskal Herria) – 16’5 puntu.
6) Eibar (Gipuzkoa, Euskal Herria) – 15 puntu.
EUSKAL
ZIRKUITURAKO PUNTUAK.
1)
Abadiño (Bizkaia, Euskal Herria) – 12
puntu.
2)
Ermua (Bizkaia, Euskal Herria) – 10 puntu.
3)
Azkoitia (Gipuzkoa, Euskal Herria) – 8 puntu.
4) Itsas Zaldunak (Santurtzi, Bizkaia, Euskal Herria) – 7
puntu.
5) Eibar (Gipuzkoa, Euskal Herria) – 6 puntu.
EUSKAL
ZIRKUITUKO SAILKAPEN NAGUSIA (16 TORNEO JOKATUTA).
1)
Abadiño (Bizkaia, Euskal Herria) – 106 puntu (10 torneo).
2)
Itsas Zaldunak (Santurtzi, Bizkaia, Euskal Herria) – 81
puntu (11 torneo).
3)
Salcedo
(Bioño de Pielagos, Kantabria, Espainia) – 76 puntu (7 torneo).
4)
Santurtzi
(Bizkaia, Euskal Herria) – 47 puntu (8 torneo).
5)
Portugalete (Bizkaia, Euskal Herria) – 41 puntu (6
torneo).
6)
Zornotza (Bizkaia, Euskal Herria) – 37 puntu (8 torneo).
7)
Altzaga (Leioa, Bizkaia, Euskal Herria) – 34 puntu (4
torneo).
8)
Zuri
Baltza (Bilbo, Bizkaia, Euskal Herria) – 33 puntu (6 torneo).
9)
Zaldi
Baltza (Elorrio, Bizkaia, Euskal Herria) – 30 puntu (5 torneo).
10)
Eibar
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 23 puntu (6 torneo).
11)
Solvay (Torrelavega,
Kantabria, Espainia) – 22 puntu (2 torneo).
12)
Larrasoloeta
(Durango, Bizkaia, Euskal Herria) – 21 puntu (5 torneo).
13)
Azkoitia (Gipuzkoa, Euskal Herria) – 20 puntu (3 torneo).
14)
Kultur Sustapena (Errenteria, Gipuzkoa, Euskal Herria) –
19 puntu (2 torneo).
15)
S. A. L. (Sociedad Ajedrecística Logroñesa) (Logroño,
Espainia) – 18 puntu (3 torneo).
16)
San Viator (Gasteiz, Araba, Euskal Herria) – 16 puntu (2
torneo).
17)
Castro Urdiales – 16 puntu (4 torneo).
18) Liebana
(Potes, Kantabria, Espainia) – 13 puntu (2 torneo).
19)
Elgoibar
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 13 puntu (5 torneo).
20)
Arrasate-Arlutz (Gipuzkoa, Euskal Herria) – 12 puntu
(torneo bat).
21)
Covadonga (Gijon, Espainia) – 12 puntu (torneo bat).
22)
Martintxo
(Gasteiz, Araba, Euskal Herria) – 12 puntu (3 torneo).
23)
Arambizkarra (Gasteiz, Araba, Euskal Herria) – 11 puntu (2
torneo).
24)
Ermua
(Bizkaia, Euskal Herria) – 11 puntu bat (2 torneo).
25) Astillero (Kantabria, Espainia)
– 10 puntu (torneo bat).
26)
Zarautz
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 10 puntu (torneo bat).
27)
Getxo (Bizkaia,
Euskal Herria) – 8 puntu (torneo bat).
28)
Azpeitia
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 8 puntu (2 torneo).
29)
Gallarta
(Abanto Bizkaia, Bizkaia, Euskal Herria) – 7 puntu (torneo bat).
30)
Alfil
(Beasain, Gipuzkoa, Euskal Herria) – 7 puntu (2 torneo).
31)
Santikutz
(Legazpi, Gipuzkoa, Euskal Herria) – 7 puntu (2 torneo).
32)
Bergara
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 6 puntu (torneo bat).
33)
Calasanz
(Gasteiz, Araba, Euskal Herria) – 6 puntu (2 torneo).
34)
Al-Mas Hodi (Pielagosko Renedo, Kantabria, Espainia) – 5
puntu (torneo bat).
35)
Deba
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 5 puntu (torneo bat).
36)
Tolosa
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – Puntu bat (torneo bat).
ABADIÑOK
LIDERGOA SENDOTU ZUEN.
Abadiño
finkatu da Euskal Zirkuituko lidergoan garaipen honekin. Hori bai, hemendik
aurrera ederki aritu beharko du puntuak lortzeko, hurrengo torneoetan aurreko
puntuazioak hobetu beharko baititu (dagoeneko 10 torneo jokatu dituelako).
Itsas
Zaldunak taldeak ez zuen Ermuko aukera aprobetxatu eta 7 puntu soilik
poltsikoratu zituen. Ermua eta Azkoitia bidean aurkitu zituen, 2’5 eta 1’5
puntu gehiago aterata. Hala ere, Zirkuituko bigarren jarri da Santurtziko Itsas
Zaldunak taldea.
Talde
antolatzaileak ongi defendatu zuen bere burua eta Azkoitia hamahirugarren
postura igo da Zirkuituko Sailkapen Nagusian.
PALMARESA.
2009. urtean, XIV. edizioan: Ermua A (Bizkaia, Euskal Herria), garaile; Portugalete
(Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Zarautz (Gipuzkoa, Euskal Herria),
hirugarren.
2010. urtean, XV. edizioan: Gros (Donostia, Gipuzkoa, Euskal Herria), garaile;
Ermua (Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Castro Urdiales,
hirugarren.
2011. urtean, XVI. edizioan: Gros (Donostia, Gipuzkoa, Euskal Herria), garaile;
Abadiño (Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Castro Urdiales,
hirugarren.
2012. urtean, XVII. edizioan: Gros (Donostia, Gipuzkoa, Euskal Herria), garaile;
Portugalete (Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Zaldi Baltza
(Elorrio, Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2013. urtean, XVIII. edizioan: Itsas Zaldunak (Santurtzi, Bizkaia, Euskal
Herria), garaile; Eibar (Gipuzkoa, Euskal Herria), bigarren; Abadiño
(Bizkaia, Euskal Herria), hirugarren.
2014. urtean, XIX. edizioan: Abadiño (Bizkaia, Euskal Herria), garaile; Ermua
(Bizkaia, Euskal Herria), bigarren; Azkoitia (Gipuzkoa, Euskal Herria),
hirugarren.
2014-07-20.
Iturria: Txelu Fernandez Gutierrez (EXF-FVA) eta
internet.